Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čínské masáže Tuina 推拿

 

 

img_1556zuza.jpeg

 

  Název Tui Na se dá volně přeložit jako uchopit a zatlačit Jméno je také odvozené od dvou pohybů použitých v čínské masáži ((Tui fa a Na fa).). Někdy se také v Číně čínská masáž nazývá jednoduše jako čínská masáž (zhong guo shi anmo). Je formou čínské manipulační terapie. Jako nástroj terapie se používají například dlaně, předloktí, prsty, pěsti a lokty. Součástí procedury jsou rolovací, protahovací, zahřívací, perkusní a akupresurně stimulační techniky. V Číně se dělí na několik hlavních směrů. První z nich můžeme najít v čínských nemocnicích, jako součást terapie. Je to terapie hlavně zaměřená na každodenní problémy a civilizační choroby. Jedná se o léčebnou , popřípadě rehabilitační klinickou terapii, která se označuje pod pojmem Zhi liao Tui Na. Další částí je sportovní terapie Yun Dong Tui Na, dětská terapie Xiao Hai Tui Na a ortopedická část manipulační léčba a napravování páteře se nazývá Zheng Gu Tui Na.. Na ulici a v salonech pak v Číně můžeme najít relaxační masáž, většinou nazývanou jako Bao Jian An Mo (preventivní masáž), nebo hubnoucí masáž Jian Fei An Mo.

  

p1019470.jpg

 Čínská masáž může být preventivní, pomáhající od problémů a bolestí, nebo čistě relaxační antistresová. V Číně se této terapii v nemocnicích věnují ortopedičtí doktoři. Mají znalost jak západní medicíny v oblasti fyziologie, patologie a anatomie, tak čínskou část, která je postavená na teorii celistvé tradiční čínské medicíny.

 Mnoho čínských lékařů, jak jsem se sám přesvědčil, cvičí různá zdravotní cvičení. Říkají, že správný terapeut by měl být zdravého ducha a chránit se sám od různých chorob. V moderní době je na lidi vytvářen vysoký tlak. Mnoho klientů tak vyhledává čínskou masáž jako prevenci proti únavě, nebo antistresovou terapii. Stejně tak jako praktikování čínských cvičení pro zdraví, nebo třeba indické jógy pomáhá čínská masáž udržet zdraví a posilovat imunitu. Funguje jako prevence proti nemocem (bao jian fa) a to ještě před jejich vznikem a bez vedlejších účinků. Čínská masáž také pomáhá při poruchách pohybového aparátu.. Uvolňuje svaly a šlachy, napomáhá zprůchodnit tok lymfy, krevnímu oběhu a a stejně jako v akupunktuře se snaží zabránit stagnacím na meridiánových drahách a v neposlední řadě uklidnit ducha (shen). Stále více stoupá i její popularita v kosmetických salónech, kde je například spolu s baňkováním a aurikulární terapií používána při hubnoucích kůrách. V Číně je často doplňována akupunkturou, moxováním, baňkováním, gua sha, čínským bylinářstvím a cvičením jako je například qigong, nebo bojová umění.

 

gunfa1.jpegMasáž obličeje (mian bu anmo)

 

 

 

 

 

 

 

20130725_170532.jpg